Herb Polski

W dniach 2-4 lipca br. w Akademii Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie dla kadry kierowniczej grupy Orlen S.A. pn. „Przeciwdziałanie zagrożeniom infrastruktury krytycznej państwa”. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane przez naszą uczelnię, które przy wykorzystaniu m.in. symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych ma na celu doskonalenie umiejętności skutecznego działania w sytuacjach zagrożenia na obiektach infrastruktury krytycznej.

W tym roku swój wyjątkowy jubileusz obchodzi mł. insp. w st. sp. Tadeusz Dymerski – wieloletni funkcjonariusz naszej placówki. Pół wieku pracy trenerskiej to ogrom sukcesów własnych i swoich podopiecznych, towarzyszących im emocji, słów, łez radości – wszystko to zapisane na kartach historii, którą warto pielęgnować.

4 lipca 2025 r. na skwerze przy pomniku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie odbyły się powiatowe obchody Święta Policji, które były okazją do uhonorowania funkcjonariuszy za ich codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Tegoroczne Święto Policji jest szczególne ze względu na towarzyszący mu jubileusz 100-lecia obecności kobiet w strukturze naszej formacji.

oddawanie krwi W aurze doskwierającego upału nasza społeczność akademicka włączyła się do kolejnej akcji krwiodawstwa. To wyraz solidarności, empatii oraz bezinteresowności, który z każdą odsłoną zbiórki krwi na terenie naszej uczelni zyskuje na sile i popularności.

W Akademii Policji w Szczytnie odbywa się kurs specjalistyczny dla negocjatorów policyjnych. To intensywne szkolenie, prowadzone przez doświadczonych ekspertów, ma na celu przygotowanie uczestników do skutecznego działania w sytuacjach, gdzie kluczowe znaczenie mają opanowanie, empatia i precyzyjna komunikacja.

W dniach 24-25 czerwca 2025 r. w Warszawie odbyła się kolejna edycja Security Research Event (SRE2025) organizowana przez Komisję Europejską. W konferencji udział wzięły dr Justyna Jurczak (Zakład Prewencji i Ruchu Drogowego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz) oraz Magda Struniawska (Instytut Koordynacji Badań APwSz).

27 czerwca 2025 r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej. Obok promocji oficerskiej była to okazja do wyróżnień i słów uznania.

Dziewiątka studentów Akademii Policji w Szczytnie z kierunków nauka o Policji oraz kryminologia w dniach 16-27 czerwca 2025 r. uczestniczyła w praktyce programu Erasmus+ w Barcelonie. Przyjęto ich w Complejo Policial Nationale La Verneda.

W dniu 25 czerwca 2025 r. w Akademii Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie dla przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy pt. „Wizerunek i rola oskarżyciela publicznego w postępowaniu sądowym”.

25 czerwca 1998 roku w Warszawie zginął nadinsp. dr Marek Papała – Komendant Główny Policji. W rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń w gmachu Komendy Głównej Policji odsłonięto tablicę upamiętniającą byłego szefa formacji śp. nadinsp. dr. Marka Papałę. W asyście honorowej dokonali tego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Tomasz Siemoniak, wdowa po zmarłym generale – Pani Małgorzata Papała oraz Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń. Akademię Policji w Szczytnie reprezentowała insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor.

Wakacje to czas marzeń o przygodzie, podróżach i nowym, lepszym życiu. Niestety – to także czas, kiedy handlarze ludźmi szczególnie aktywnie szukają swoich ofiar. I właśnie z tego powodu, tydzień przed wakacjami, ruszyliśmy z kampanią #TwojeŻycieTwojaKarta. Chcemy Cię ostrzec, że czasem niewinne znajomości, atrakcyjne oferty pracy czy szybkie wyjazdy mogą skończyć się dramatem. Ofiary handlu ludźmi nie trafiają od razu do niewoli – często w tę pułapkę wchodzą nieświadomie, kierując się zaufaniem, miłością albo nadzieją na lepszy los. Jednym z najczęstszych zagrożeń, z jakim możemy się spotkać, jest tzw. loverboy – mężczyzna, który rozkochuje, obiecuje wspólną przyszłość, wyjazd za granicę, a potem sprzedaje swoją "dziewczynę" jak towar. Każdego roku takie historie dzieją się także w Polsce – w dużych i małych miasteczkach, wśród młodych ludzi szukających miłości i szansy na lepszą przyszłość.

W dniach 19-20 czerwca na Uniwersytecie Bicocca w Mediolanie miała miejsce konferencja naukowa kończąca realizację projektu Jean Monnet THEuMa (Towards a History of European Markets: Institutionalisation, Standarization and Legal Harmonisation) z udziałem przedstawicielki naszej uczelni.  

W ubiegłym tygodniu na terenie Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego Wałpusz odbyły się trzy seminaria naukowo-praktyczne adresowane do ratowników medycznych, którzy na co dzień realizują proces dydaktyczny w Akademii Policji w Szczytnie oraz w szkołach Policji.

Czasem jeden szczegół, który początkowo wydaje się nieistotny, jedno zignorowane ostrzeżenie, jedna zbyt szybko podjęta decyzja mogą zmienić w naszym życiu wszystko. W kampanii #TwojeŻycieTwojaKarta ostrzegamy: handel ludźmi i praca przymusowa nie dzieją się tylko "gdzieś daleko". To problem, który może być tuż obok: w Twoim otoczeniu, w ofertach pracy, w nagłych „okazjach”, w relacjach, które z pozoru wydają się przyjacielskie. Chcemy zwrócić Twoją uwagę na sygnały ostrzegawcze, tzw. red flags, które mogą uchronić Cię przed wpadnięciem w pułapkę handlu ludźmi lub pracy przymusowej.

W dniach 16-18 czerwca 2025 r. przedstawicielki Akademii Policji w Szczytnie wzięły udział w seminarium pt. „Widoczność generuje uznanie: kobiety na stanowiskach kierowniczych w policji” zorganizowanym przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Münster.

Z okazji jubileuszu uczelni biblioteka przygotowała okolicznościową wystawę pt. „35 lat biblioteki – przeszłość i teraźniejszość”. Wystawa poświęcona jest bibliotece i wydawnictwom uczelnianym z lat 1990-2025.

Wyobraź sobie, że pakujesz walizkę – nowa praca, nowe miasto, może nowa miłość. Przecież to tylko wyjazd na wakacje, przecież takie okazje się zdarzają. Ale to właśnie w takich sytuacjach wiele osób przestaje dostrzegać sygnały ostrzegawcze. To, co miało być początkiem pięknej przygody, może stać się pułapką, z której trudno będzie się wydostać. Każdego roku młodzi ludzie – maturzyści, studenci, osoby szukające szansy na lepsze życie – wyjeżdżają za granicę, by spełnić marzenia. W większości przypadków to bezpieczna i wartościowa przygoda. Ale czasem za atrakcyjną ofertą pracy, szybkim wyjazdem czy nowo poznanym „księciem z bajki” kryje się dramat. Handel ludźmi nie jest odległym problemem – to zagrożenie, które realnie dotyka także Polaków. Dlatego polska Policja we współpracy z Fundacją La Strada zainaugurowała ogólnopolską kampanię edukacyjno-profilaktyczną #TwojeŻycieTwojaKarta. Chcemy, żebyś umiał zadbać o siebie, rozpoznawał niebezpieczeństwo i wiedział, kiedy powiedzieć „stop”, zanim będzie za późno.

Szkoła Policji w Słupsku w tym roku obchodzi swoje 80-lecie. Jednym z wydarzeń towarzyszących jubileuszowi było sympozjum poświęcone historii i dorobkowi placówki. Współorganizatorem wydarzenia był Uniwersytet Pomorski w Słupsku. W wydarzeniu wziął udział m.in. nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Zastępca Komendanta Głównego Policji. W sympozjum uczestniczyło troje naszych przedstawicieli.

W dniach 16-18 czerwca 2025 r. w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się 27. edycja konferencji „Techniczne Aspekty Przestępczości Teleinformatycznej”, a zarazem 7. edycja konferencji „Przestępczość Teleinformatyczna XXI” (TAPT-27/PTXXI.7). Wydarzenie było objęte patronatem Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Marka Boronia, oraz Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. W gronie uczestników wydarzenia nie zabrakło naszych przedstawicieli.

Za nami 15. edycja seminarium naukowo-praktycznego „Panel Operacyjny”. Wydarzenie było objęte patronatem Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Marka Boronia. Spotkanie stanowiło cenną platformę wymiany wiedzy i budowania partnerstwa na rzecz skuteczniejszego przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom.

W sobotę, 14 czerwca 2025 roku, na stadionie miejskim w Słupsku odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Jednostek Szkoleniowych Policji o Puchar Komendanta Szkoły Policji w Słupsku. Wydarzenie towarzyszyło obchodom 80-lecia istnienia słupskiej placówki i zgromadziło drużyny z całego kraju oraz zagranicy.

Cykliczna Ogólnopolska Konferencja Akademickich Biur Karier w tym roku odbyła się w terminie 12-13 czerwca w Warszawie. Była objęta patronatem Przewodniczącej KRASP. W zorganizowanie przedsięwzięcia zaangażowało się 9 wiodących uczelni warszawskich tworzących tzw. radę programową. W ramach konferencji odbyły się wykłady, spotkania panelowe, a także warsztaty w kampusach uczelni współorganizujących konferencję. Biuro Karier Akademii Policji w Szczytnie reprezentowały: mł. insp. dr Marzena Przetak i podinsp. Agnieszka Bonus-Dzięgo.

Obchody jubileuszu Lotniczej Akademii Wojskowej zorganizowano w Dęblinie przed pomnikiem „Bohaterskim lotnikom dęblińskiej Szkoły Orląt”. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, dowódcy WP i samorządowcy. Akademię Policji w Szczytnie reprezentowała insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor.

W dniach 11-13 czerwca 2025 roku w Poniatowej została zorganizowana konferencja naukowa pn. „Wielokierunkowa współpraca z otoczeniem jako wyzwanie współczesności”. Organizatorem wydarzenia była Katedra Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Było to kolejne spotkanie w ramach cyklu ogólnopolskich konferencji Hyde Park Naukowy.