Herb Polski

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Psychologii wraz z przedstawicielami kadry dydaktycznej: mł. insp. dr Agnieszką Szołtek (opiekunem koła, adiunktem Instytutu Nauk Społecznych) i mł. insp. dr Marzeną Przetak (adiunktem INS) wizytowali 5 grudnia 2024 r. Policyjną Izbę Dziecka Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

W dniach od 4 do 6 grudnia 2024 r. w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pn. Prawo a sport w nowoczesnym społeczeństwie – medyczne, etyczne, ekonomiczne i kulturowe wyzwania. Celem konferencji było przeprowadzenie interdyscyplinarnej dyskusji na temat roli sportu w życiu społeczeństwa oraz przedstawienie zagadnień związanych ze sportem z perspektywy różnych dyscyplin naukowych.

Policjant

 Utrwalanie obrazu za pomocą zdjęć daje nam możliwość dokumentowania naszej codzienności. Wspomnienia są ulotne a zdjęcia są czymś co pozwala nam przechowywać je dłużej.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć. Prezentujemy w niej przegląd wydarzeń, które miały miejsce na terenie Akademii Policji w Szczytnie w listopadzie 2024 roku - LISTOPAD W OBIEKTYWIE.

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Psychologii wraz z przedstawicielami kadry dydaktycznej, mł. insp. dr Agnieszką Szołtek (opiekunem koła oraz adiunktem Instytutu Nauk Społecznych) i mł. insp. dr Marzeną Przetak (adiunktem INS), odwiedzili 2 grudnia 2024 r. Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Specyfika kształcenia funkcjonariuszy Straży Granicznej spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych reprezentantów.

Już po raz kolejny słuchacze Akademii Policji w Szczytnie doskonalili umiejętności pod okiem funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie. W ramach realizacji programu szkolenia podstawowego 24 młodych policjantów pełniło służbę wspólnie z doświadczonymi kolegami na terenie powiatu kętrzyńskiego.

Podinsp. Ryszard Kukliński z Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz w czasie wolnym od służby ujął na terenie Szczytna 30-letniego nietrzeźwego kierującego samochodem osobowym marki Peugeot. Mężczyzna stawiał czynny opór, podjął próbę ucieczki. Na pomoc ruszyli mu także jego koledzy. Sprawa ma jednak pozytywny finał – mężczyzna został zatrzymany i najbliższe lata może spędzić w zakładzie karnym.

29 listopada 2024 r. w głównej siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej w Katowicach odbył się finał 2. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Studenccy Mistrzowie Kryminalistyki. Spośród 11 kół naukowych z całej Polski do II etapu zakwalifikowało się 5 z nich.

W dniach 26-28 listopada 2024 r. w Velingradzie (Bułgaria) odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pod tytułem „Aktualne trendy i zagadnienia w obszarze zwalczania cyberprzestępczości, terroryzmu i poważnej przestępczości zorganizowanej”. Jej organizatorem była Akademia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bułgarii. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele naszej Uczelni.

W ubiegłym tygodniu w województwie śląskim odbyły się szeroko zakrojone ćwiczenia służb pod kryptonimem CEPEX 2024. Działania miały na celu sprawdzenie reakcji na akt terrorystyczny, gdzie w grę wchodziło życie zakładników. Scenariusz ćwiczeń obejmował symulacje sytuacji kryzysowych na lotnisku w Pyrzowicach oraz na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Testując system wymiany informacji, dowodzenia i współpracy, służby pracowały zgodnie z założeniami ustawy o działaniach antyterrorystycznych. W gronie obserwatorów ćwiczeń byli przedstawiciele naszej Uczelni.

W dniach 26-28 listopada 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbyły się ćwiczenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod kryptonimem „Bieszczady 2024” oraz III Konferencja Naukowa pt. Bezpieczeństwo w obszarach przygranicznych – nauka i praktyka. W przedsięwzięciach uczestniczyli przedstawiciele Akademii Policji w Szczytnie.

Policjanci

Wczoraj w Sanktuarium Jana Pawła II w Staszowie odbyła się uroczystość pogrzebowa inspektora Ryszarda Komańskiego. W ostatnim pożegnaniu Komendanta Powiatowego Policji w Sandomierzu, poza rodziną i bliskimi, uczestniczyło kierownictwo świętokrzyskiej Policji oraz sąsiednich garnizonów, koleżanki i koledzy, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb i instytucji. Naszą Uczelnię reprezentowała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie. Łączymy się w smutku z pogrążoną w żałobie Rodziną. 

auto

Policjanci w całym kraju uczcili pamięć asp. szt. Mateusza Biernackiego, funkcjonariusza Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI, który zginął w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. W geście hołdu dla Mateusza i solidarności naszej formacji w dniu pogrzebu wybrzmiały policyjne sygnały dźwiękowe i błyskowe w całej Polsce.

Z okazji Dnia Podchorążego oraz 194. rocznicy wybuchu powstania listopadowego na dziedzińcu Belwederu odbył się uroczysty apel z udziałem Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych – Andrzeja Dudy. Naszą Uczelnię reprezentowała Komendant-Rektor oraz pododdział studentów kierunku „Nauka o Policji”. To święto celebrowaliśmy również w trakcie obchodów w Wojskowej Akademii Technicznej.

Policjanci

29 listopada jest szczególnym dniem, w którym studenci wyższych szkół mundurowych czczą pamięć zrywu niepodległościowego jakim było powstanie listopadowe. W tym roku w ramach obchodów Dnia Podchorążego studenci kierunku „Nauka o Policji”, podobnie jak w latach ubiegłych, propagowali sprawność fizyczną, stając do współzawodnictwa w zawodach sportowych pomiędzy plutonami. Zmagania odbyły się w dniach od 18 do 28 listopada na terenie Akademii Policji w Szczytnie.

W dniach 18-29 listopada br. w Akademii Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie zorganizowane przez Dział Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego oraz Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP z zakresu dokonywania oceny zabezpieczeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

W ramach uroczystych obchodów 20-lecia powstania i działalności Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych przy Akademii Policji (wcześniej Wyższej Szkoły Policji) w Szczytnie, w dniu 27 listopada br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Koła z Kierownictwem Uczelni.

W dniach 26-27 listopada 2024 r. w Akademii Policji w Szczytnie przeprowadzono ćwiczenie pod kryptonimem „EGIDA-24”. Tematem ćwiczenia było „Powołanie do odbycia ćwiczeń pracowników Policji, którym nadane zostały przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostce zmilitaryzowanej Policji”.

W dniach 25-27 listopada 2024 r. Akademia Policji w Szczytnie gościła przedstawicieli Niemieckiej Wyższej Szkoły Policji w Münster: Pana insp. Uwe Marquardta – p.o. Prezydenta Uczelni oraz Pana Guida Katterta – Zastępcę Kierownika Współpracy Międzynarodowej. Wizyta miała na celu omówienie przyszłej współpracy w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ oraz zacieśnienie kooperacji na podstawie istniejącej umowy międzyuczelnianej.

W dniach 20-21 listopada 2024 r. w Rydze na Łotwie odbyła się międzynarodowa konferencja pod tytułem „Zarządzanie zagrożeniem terrorystycznym: skuteczność, współpraca oraz gotowość policji i jednostek interwencyjnych”.

W Komendzie Głównej Policji odbyło się pierwsze posiedzenie członków Rady Historycznej Komendanta Głównego Policji. Głównym celem prac Rady jest wsparcie konsultacyjne na gruncie naukowym i eksperckim w zadaniach związanych z upowszechnianiem historii, tradycji i dorobku Policji oraz budowaniem tożsamości formacji. W składzie członków Rady znalazł się dr hab. Piotr Kardela – profesor Akademii Policji w Szczytnie. Gratulujemy naszemu przedstawicielowi.

Gwiazda policyjna

23 listopada 2024 r. w Warszawie stołeczni policjanci zostali wezwani na interwencję dotyczącą agresywnego mężczyzny. Podczas jego zatrzymania jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej, na skutek czego ranny został policjant. Niestety pomimo wysiłków lekarzy nie udało się uratować życia funkcjonariusza. Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń, w imieniu kierownictwa, policjantów i pracowników cywilnych polskiej Policji, składa najszczersze kondolencje Rodzinie oraz Najbliższym zmarłego funkcjonariusza. To ogromna tragedia dla całego środowiska policyjnego.

Policjanci

Trwa 13. edycja akcji honorowego oddawania krwi pn. „Nasza krew – nasza Ojczyzna” organizowanej przez Straż Graniczną dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Uczestniczą w niej m.in. przedstawiciele Policji, Służby Więziennej i Służby Ochrony Państwa. Włączyła się w nią także Akademia Policji w Szczytnie. Kadra, słuchacze i studenci Uczelni oddali dziś blisko 18,5 litra krwi. 

konf

W okresie od 20 do 21 listopada 2024 roku w Collegium Novum Uniwersytetu Kaliskiego odbył się II Kongres Nauk o Bezpieczeństwie „Ośrodki naukowe – obszary badań i kształcenia”. Wydarzenie poprzedziło uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kaliskiego prof. dr. hab. Bogdanowi Szulcowi. Akademię Policji w Szczytnie w trakcie przedsięwzięć reprezentowała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Uczelni.

Funkcjonariusze i pracownicy Centrum Szkolenia Straży Granicznej 19 listopada 2024 r. uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Wręczono medale i przyznano awanse na kolejne stopnie służbowe. Naszą Uczelnię reprezentowała mł. insp. dr Agnieszka Choromańska – Prorektor ds. rozwoju APwSz.

W dniach 13-14 listopada 2024 r. w Warszawie przedstawiciele Akademii Policji w Szczytnie uczestniczyli w dwudniowym spotkaniu networkingowym oraz warsztatach zorganizowanych przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w NCBR, Brytyjski Punkt Kontaktowy do programu Horyzont Europa, Ambasadę Brytyjską w Warszawie, UK Science & Innovation Network w Polsce oraz Wojskową Akademię Techniczną.