Herb Polski

W dniach 25-26 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie w Siedlcach odbyła się Konferencja Naukowa pn. XII Ogólnopolskie Warsztaty Metodologiczno-Dydaktyczne w Naukach o Bezpieczeństwie, w której udział wziął dr Rafał Płocki – adiunkt Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

XII Ogólnopolskie Warsztaty Metodologiczno-Dydaktyczne w Naukach o Bezpieczeństwie, to jedno z najistotniejszych krajowych wydarzeń skupiających przedstawicieli nauk o bezpieczeństwie, którego organizatorem jest Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach, a jednym ze współorganizatorów Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

Tegorocznej edycji warsztatów towarzyszył temat:  „Bezpieczeństwo jednostki, społeczeństwa, państwa wobec środowiska aktualnych wyzwań, zagrożeń i niepewności. Konteksty poznawcze i pragmatyczne”. W trakcie poszczególnych paneli prelegenci podejmowali tematy istotne z punktu widzenia rozwoju nauk o bezpieczeństwie, w szczególności dotyczące kultury tworzenia wiedzy o bezpieczeństwie oraz metod, narzędzi badawczych i dobrych praktyk, wykorzystywanych przez badaczy działających w obszarze nauk o bezpieczeństwie. W ramach panelu pt. „Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe – aktualne zagrożenia i wyzwania”, dr Rafał Płocki zaprezentował referat pt. „Pomiar zmiennych latentnych w naukach o bezpieczeństwie na przykładzie podatności na phishing”.

Każdy z paneli kończyła ożywiona dyskusja, której efektem wielokrotnie była identyfikacja kolejnych problemów badawczych wymagających wyjaśnienia. Jednocześnie spontaniczny dyskurs naukowy prowadzony przez autorytety w dziedzinie bezpieczeństwa stanowił inspirację do dalszej eksploracji poszczególnych aspektów bezpieczeństwa.

Tekst i foto: dr Rafał Płocki  ISP APwSz