W dniach 24-26 kwietnia 2024 roku Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki zorganizowała IX już edycję konferencji naukowej pn. „Systemy Ratownicze a Bezpieczeństwo Cywilne i Wojskowe 2024”.

W konferencji udział wziął Dyrektor Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie nadkom. dr Adam Płaczek – koordynator ratownictwa medycznego Naszej uczelni.

Celem konferencji była m.in. wymiana doświadczeń w zakresie działań ratowniczych i medycznych przedstawicieli służb medycznych, mundurowych oraz organizacji pozarządowych, omówienie postępów w dziedzinie rozwoju medycyny pola walki i medycyny ratunkowej, wymiana doświadczeń w zakresie medycyny taktycznej w służbach mundurowych oraz przestawienie aktualnych procedur, proponowanych zmian i doświadczeń w służbach mundurowych. Nadkom. dr Adam Płaczek w trakcie sesji poświęconej działaniom ratowniczym w służbach mundurowych zaprezentował referat dotyczący ratownictwa taktycznego w polskiej Policji.

Ważnym elementem konferencji były warsztaty – seminaria szkoleniowe dotyczące m. in. procedur ratowniczych w ograniczonej widoczności, czy działań z wykorzystaniem KTO WEM (kołowego transportera opancerzonego Rosomak jako wóz ewakuacji medycznej) oraz ewakuacji rannych z użyciem śmigłowca.

Tekst i foto: nadkom. dr Adam Płaczek ISP APwSz