Współpraca Akademii Policji w Szczytnie z uczelniami niemieckimi w ramach programu Erasmus+ zaowocowała kolejną wizytą stypendystów. W dniach 22 – 26 kwietnia 2024 w Uczelni gościła grupa studentów Akademii Policji Dolnej Saksonii w Nienburgu. W trakcie mobilności stypendyści z Niemiec mieli za zadanie poznać praktyczne aspekty służby polskich policjantów.

Tradycyjnie wizytę rozpoczęło spotkanie z władzami Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie - mł. insp. dr Agnieszką Choromańską i mł. insp. dr Agnieszką Sadło-Nowak oraz uczelnianym koordynatorem programu Erasmus+. W programie zaplanowano zwiedzanie wybranych obiektów Uczelni, tj. Policyjnego Centrum Analityczno-Badawczego, symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych, Centrum Badań i Rozwoju Kompetencji w Policji. Ponadto studenci z Nienburga odwiedzili Komendę Powiatową w Szczytnie, aby poznać realia służby terenowej jednostki Policji. Odbyli również spotkanie z przedstawicielem Działu Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego, podczas którego uzyskali informacje na temat systemu kształcenia polskich funkcjonariuszy. Najwięcej jednak czasu młodzież niemiecka spędziła na zajęciach w zakresie stosowania siły fizycznej, taktyki posługiwania się bronią palną, taktyki zatrzymywania osób w pojazdach i zastosowania technicznych środków przymusu bezpośredniego.

Wizyta studentów Akademii Policji Dolnej Saksonii w Nienburgu nie tylko stanowiła realizację postanowień umowy o współpracy w ramach programu Erasmus+, ale także przyczynia się do internacjonalizacji kształcenia w Akademii Policji w Szczytnie. Dzięki wymianie Erasmusowej możemy zaprezentować jakość naszej infrastruktury dydaktycznej oraz warsztat dydaktyczny nauczycieli akademickich oraz dobre praktyki, użyteczne w codziennej służbie funkcjonariusza policji.

Tekst: Anna Ćwiklińska Zds.IEiKM APwSz
Foto: Agnieszka Kamińska DKS APwSz